Gwiazdki, gwiazdkom nierówne

Rozpoczynając przygodę z luksusowymi hotelami warto na wstępie zaznaczyć, że w różnych krajach różnie określane są standardy hoteli pięciogwiazdkowych. Dlatego też nie należy się dziwić wyjeżdżając za granicę, że hotel nie ma pewnych udogodnień, które w Polsce są standardem i odwrotnie, że w Polsce brak pewnych udogodnień, które oferują hotele pięciogwiazdkowe w różnych krajach. Choć standardy nieco się różnią w poszczególnych krajach, to jednak pewien poziom usług znaleźć można w każdym z nich.

 

Jak hotele zyskują gwiazdki?

Standard pięciogwiazdkowego hotelu przyznawany jest przez Marszałka Województwa, po tym jak hotel zostanie skontrolowany pod względem standardów przez specjalnie powołaną do tego celu komisję składającą się z ekspertów w branży hotelarskiej. Często obiekt kontrolowany jest także przez Państwową Straż Pożarną i Sanepid. Obowiązek poddania się kontroli i przypisania standardu mają w Polsce wszystkie hotele, są jednak kraje gdzie muszą one zgłosić chęć udziału w kontroli i nadania im określonego standardu.

 

Policzyć gwiazdy i znać jakość

Co do zasady na świecie obowiązuje 5 stopniowa skala ocen. Innymi słowy najbardziej luksusowe hotele mają 5 gwiazdek, zaś te oferujące najskromniejszy pakiet usług i udogodnień – otrzymują jedną gwiazdkę. Od pewnego czasu w nielicznych hotelach ma świecie jakość usług i kreatywność ich menadżerów w oferowanych udogodnieniach sprawiła, że 5 gwiazdkowa skala przestała wystarczać. Dlatego część hoteli na świecie, samozwańczo nadaje sobie standard 6 gwiazdek – samozwańczo, bowiem w standardach hotelowych nadal istnieje 5 klas hoteli. Są jeszcze hotele 7 gwiazdkowe, obecnie na świecie istnieje 3 takie miejsca, a o określeniu ich mianem siedmiogwiazdkowych decydują najczęściej media.

 

Pokój na pięć

Co wchodzi w standard hotelu pięciogwiazdkowego zależne jest w dużej mierze od kraju, w którym ów hotel jest zlokalizowany, dlatego też opisując pięciogwiazdkowe hotele, skupimy się przede wszystkim tan tym, co takie hotele oferują w Polsce. Warto również dodać, że prezentowane przez nas wymogi to absolutne minimum, które hotele dla wygody gości często rozszerzają.

 

Już od drzwi można zauważyć różnicę między pokojem hotelu 5 gwiazdkowego, a pokojami hoteli o niższym standardzie. Pokoje w luksusowych hotelach są znacznie większe i przestronniejsze. W Polskim pięciogwiazdkowcu dwuosobowy pokój musi mieć minimum 18m². Tym na co zwraca się szczególną uwagę w tego typu miejscach jest wygodny materac i obszerne łóżko, które jeśli jest przeznaczone dla dwóch osób powinno mieć wymiary 140x200 cm. Każdy hotel z 5 gwiazdkami musi także posiadać wnękę garderobianą lub szafę, a w niej minimum 3 wieszaki dla każdego z gości. Ponadto w pokoju powinna być szafka nocna lub stolik bądź biurko, albo alternatywnie stół z jednym krzesłem. Każdy mieszkaniec pokoju musi mieć do swojej dyspozycji fotel wypoczynkowy lub kanapę. Ponadto na wyposażeniu powinny znaleźć się stoliki, krzesła, oświetlenie główne, lampki nocna i do oświetlania stanowiska pracy, które powinno mieć bezpośredni dostęp do gniazdka elektrycznego, w pokoju powinny znaleźć się też wieszak na ubrania wierzchnie, miejsce na bagaże oraz lustro. Pokój powinien być wyłożony wykładziną dywanową lub przy każdym łóżku powinien znaleźć się mały dywanik, w oknach muszą znaleźć się zasłony, żaluzje lub rolety.

 

Goście powinni mieć do swojej dyspozycji telewizor z płaskim ekranem, radio, telefon oraz dostarczane przez hotel materiały pisarskie. W takim pokoju powinien znaleźć się również zestaw do czyszczenia odzieży i butów, suszarka do włosów, igielnik oraz sejf. Goście powinni mięć również dostęp do minibaru lub lodówki oraz butelkę wody przypadającą na każdego mieszkańca pokoju wraz ze szklankami.

 

W łazience powinny znaleźć się wanna z natryskiem lub prysznic odpowiednio osłonięte, umywalka z blatem lub półką, toaleta, lustro, gniazdko z osłoną, pojemnik na śmieci. Dodatkowo znaleźć tutaj można szklanki lub jednorazowe pojemniki, wagę łazienkową, oraz telefon. Ponadto każdy gość otrzymuje własny zestaw w skład, którego wchodzą: mydełko, lub dozownik z mydłem w płynie, ręcznik i ręcznik kąpielowy.

 

Tyle w kwestii minimalnych wymagań, natomiast w hotelach spotkamy również hotspot umożliwiający łączenie się z internetem lub gniazdo internetowe, stację dokującą do iphone’a lub ipada, w łazience na gości czekają szlafroki, radio lub głośnik do telewizora, w pokojach jest też klimatyzacja. Standardem w większości są także żywe kwiaty na stoliku oraz jacuzzi.

 

Budynek na pięć

Hotel, który chce zyskać pięć gwiazdek musi posiadać oddzielne wejście dla gości, oddzielne dla bagażu oraz dostaw (chyba, że jest to hotel w zwartej zabudowie miejskiej). Wejście do hotelu powinno być zadaszone lub znajdować się we wnęce, alternatywą jest zmontowanie drzwi obrotowych lub automatycznie się otwierających. Przed hotelem powinno znaleźć się miejsce postojowe na czas przyjazdu i odjazdu gości, każdy hotel powinien także zapewnić gościom strzeżony parking lub garaż. Winda powinna dojeżdżać na wszystkie, dostępne dla gości kondygnacje budynku, musi ona zostać zamontowana w obiekcie, który ma więcej niż jedno piętro. W części ogólnodostępnej goście powinni mieć możliwość skorzystania z telefonu, faksu, telewizji, internetu i radia. Tutaj również powinna działać klimatyzacja, a przez całą dobę powinna być dostępna zimna i ciepła woda.

 

Usługi na pięć

W każdym pięciogwiazdkowym hotelu musi być zapewniona usługa budzenia, przechowywania bagażu oraz pieniędzy, podawanie śniadań, dostarczanie codziennej prasy, możliwość zamówienia kwiatów lub kwiaciarnie w obiekcie, room service powinien być czynny przynajmniej 18 godzin na dobę a sprzątanie pokoju powinno odbywać się minimum raz dziennie (często jest to 2 razy dziennie) lub na życzenie klienta. Ponadto hotel powinien zapewniać usługi prania, prasowania, czyszczenia odzieży i bielizny. W hotelu powinna znajdować się restauracja, kawiarnia lub aperitif-bar. Do dyspozycji gości powinno znajdować się centrum konferencyjne wraz w profesjonalną sekretarką. Hotel powinien udostępniać przynajmniej dwa rodzaje usług związanych z odnową biologiczną, czyli: saunę, SPA, masaże, basen, siłownie, itp. Obsługa hotelowa powinna być przeszkolona w udzielaniu pierwszej pomocy oraz nosić jednolite stroje – obecnie trudno sobie wyobrazić, aby nie obsługa nie znała przynajmniej angielskiego.

 

Hotel na 5 gwiazdek w Krakowie

W Polsce można znaleźć wiele przykładów hotelów pięciogwiazdkowych, większość z nich to hotele znanych luksusowych sieci, takich jak Sheraton, Hilton czy Radisson. Ciekawym przykładem jest hotel Copernicus w Krakowie, który mieści się na ulicy Kanonicznej i jest to jedyny w Polsce hotel sieci Relais & Châteaux, Likus Hotels. Już za samą lokalizacje zyskuje on uznanie klientów, mieści się bowiem zaledwie 8 minut spacerem od Wawelu i mniej więcej tyle samo od Rynku Głównego. Położony jest na spokojnej ulicy, która zapewnia gościom spokojny odpoczynek. Hotel mieści się w renesansowej kamienicy, co zostało wykorzystane przez właścicieli i w przestronnych pokojach na sufitach można odnaleźć drewniane kasetony i fragmenty oryginalnych, XIV wiecznych polichromii i elementów dekoracyjnych. Każda łazienka w tym hotelu wykonana jest z marmuru. W każdym pokoju oferowany jest bezpłatny dostęp do WIFI oraz telewizji satelitarnej. Recepcja czynna jest całą dobę, zaś hotel oferuj również usługi konsjerża. Wśród dużych atutów hotelu należy wymienić jeszcze taras z widokiem na Wawel oraz polecaną przez Michelin restaurację serwującą dania kuchni polskiej.